Üretim Tesislerimiz

Temellerinin atıldığı günden itibaren faaliyetlerine artarak devam eden Erikli'nin en büyük başarısı, ülkemizde yeryüzüne kendiliğinden çıkan doğal kaynaklarını kullanmasından, kaynağının saflığını ve doğallığını korumasından ileri gelmektedir. Erikli Doğal Kaynak Suyu'nun kaynağı, yerleşim birimlerinden oldukça uzakta ve yüksekte, dolayısıyla endüstriyel, zirai ve evsel faaliyetlerden etkilenmeyen Uludağ'ın 2300 metre zirve noktasında doğal bir ortamda bulunmaktadır.

Kaynak suyumuza dışarıdan herhangi bir kirleticinin bulaşmasını engellemek amacıyla suyun kaynadığı çıkış noktalarına kaptaj adı verilen yapılar kurulmuştur. Bu sayede, etrafına koruma alanı oluşturularak Doğal Kaynak Suyu'nun maksimum hijyenliğinin korunması sağlanmaktadır.
Kaynağından çıkan su, gıda tüzüğüne uygun döşenmiş özel boru sistemine alınmakta, borular içerisinde doğal akışıyla uzun bir yolculuk sonrasında dolum tesislerine ulaşmaktadır. Fabrikaya, ilk ulaştığı anda, Sağlık Bakanlığı Yönetmeliği'ne göre uygun dizayn edilen depolara alınarak tamamen kapalı ve hijyenik bir ortamda depolanmaktadır.

Erikli Doğal Kaynak Suyu, Bursa ili Kestel ilçesindeki Uludağ tesislerinde üretimini gerçekleştirmektedir.
Avrupa Standartları'nda Yüksek Kalitede Üretim Prosesi Anlayışıyla Çalışmak
Uludağ'ın zirvesindeki eşsiz ve doğal kaynaklarından gelen su, üretim tesislerimiz içerisinde, kademeli filtrelerden geçirilmekte, steril hava uygulanan hijyenik ortamlarda, tam otomatik makinelerde, el değmeden; hijyen ve kalite prensipleriyle şişelenerek tüketicilerin beğenisine sunulmaktadır.

Erikli, tam donanıma sahip laboratuar imkanları ile doğal kaynak suyunu, kaynağından doluma kadar olan tüm üretim aşamalarında fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal testlerden geçirmektedir.

Fabrikalarımız SSYB'nin İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliği gereği İl Sağlık Müdürlüğü tarafından denetimlere tabi tutulmakta ve yıl boyunca üretim miktarlarına göre belirlenen sıklıklarda su numuneleri alınmaktadır. Alınan bu numunelerin, Hıfzıssıhha ve Halk Sağlığı Laboratuvarları'nda suyun kalitesi test edilmek suretiyle yönetmeliğe uygunluğu raporlanmaktadır.
Kalite Yönetim Sistemleri gereği, Fransa'daki Nestle©Waters Laboratuvarı'na belirli periyotlarda ambalaj malzemesi örnekleri, kaynak suyu ve bitmiş ürün numuneleri gönderilerek detaylı testlerin yapılması sağlanmakta, böylece, Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Birliği Yönetmeliği'ne uygunluğu belgelenmiş olmaktadır.

İnsan Sağlığını temel alan, Hijyenik standartlara sahip uygun ambalajları kullanmak
Erikli Doğal Kaynak Suyu ürünlerinde kullanılan preform, kapak, damacana ve pet şişe, tüm ambalaj malzemeleri, kullanılmadan önce fiziksel, kimyasal, duyusal ve mikrobiyolojik testlerden geçirilmekte, Kalite Güvence Bölümü onayı ile üretimlerimizde kullanıma alınmaktadır.
Geri dönüşümsüz pet şişeler en son teknoloji kullanılarak preform hammaddesinden üretilmektedir. 19 litre damacana şişeler ise polikarbon malzemeden, kolay temizlenebilmeye olanak tanıyan özel bir tasarımla onaylı uluslararası kimliğe sahip yüksek kalite anlayışına sahip tedarikçilerimiz tarafından üretildikten sonra, analiz sertifikaları ile beraber fabrikalarımıza giriş yapmakta ve Kalite Güvence Laboratuvarlarımızdaki ekstra testlerden sonra kabul işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Erikli tesislerinde 0,225 litre bardak, 0,33 litre, 0,5 litre, 1 litre, 1,5 litre, 5 litre, 8 litre ve 10 litre pet ambalaj ve 19 litre polikarbonat damacana şişelerine su dolumları yapılmaktadır.

Polikarbonat şişeler, esnek ve uzun süreli kullanım özelliğine sahip, hijyenliğinin daha kolay kontrol altına alınabildiği ve toksikolojik açıdan da insan sağlığına uyumlu ambalaj özelliği taşımaktadır.

19 litre polikarbonat şişeler "Prostack" olarak adlandırılan özel taşıma kasaları üzerinde dolum için tesise ulaştırılır, şişelerin ilk kontrolleri yapıldıktan sonra, doluma uygun olanları dış yüzey yıkama makinesine gönderilir. Dış yüzey temizliği sonrasında doluma uygun olan şişeler tam otomatik makinelerde yıkama ve dezenfeksiyon işlemlerine tabi tutulmaktadır. 70 °C'deki sıcak su ve alkali deterjan ile yıkanan şişeler, dezenfektanlı ve ozonlu su ile işleme tabi tutularak, doğal kaynak suyu ile durulanır ve hijyenik koşullar garanti altına alınır. Dolum öncesi ise, periyodik alınan boş şişe numuneleri test edilerek sistemin etkinliği düzenli olarak kontrol edilmektedir. Yıkama ve dezenfeksiyon ünitelerinde gıda ambalajları temizliğinde kullanılan dünya çapında markalara sahip sanitasyon malzemeleri kullanılmaktadır.

Konveyörler yardımıyla steril dolum ünitesine gönderilen yıkanmış boş şişelere, ileri ve üst düzeyde teknolojiye sahip makinelerde kaynak suyunun dolumu gerçekleştirilmektedir. Daha sonrasında, doldurulan şişelere, otomatik kapaklama, tarih kodlama (üretim ve son kullanma tarihleri ve parti, seri kodlamaları) ve kapak alanının güvenlik emniyet bandı ile çevrelenmesi işlemleri yine el değmeden otomatik makineler ile gerçekleştirilmektedir. Dolumun her aşamasında yapılan röntgen kontrolleri ile Erikli kalitesi garanti altına alınmaktadır.
Hasar, yıpranma veya bozulmayı önlemek amacıyla 19 litre polikarbonat şişeler, otomatik robot sistemleri tarafından özel olarak dizayn edilmiş plastik kökenli Prostack taşıma sistemlerine yerleştirilerek sevkiyata hazır hale getirilmektedir. Böylece, tüketicilerin beğenisini kazanarak kalplerde yer etmeye hazırdır.

Erikli Su ve Meşrubat San. Ve Tic. A.Ş, tüm fabrikalarında ISO 22000:2005, ISO 9001:2000, TS 266, ISO OHSAS 18000, ISO 14001 kalite sistemlerini uygulamaktadır.